kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
ömer logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
AKS - Maria Walliser Söyleşisi

AKS - Maria Walliser Söyleşisi

Yusuf Gürel

 

27 Mayıs 1963 doğumlu Maria Walliser, 1980’li yıllarda kayak dünyasını kasıp kavuran İsviçreli bayan kayakçılardan biriydi. Maria 1980/81 sezonunda ilk World Cup puanlarını kazandığında sadece 17 yaşındaydı. Bundan 6 sene sonra World Cup turunda “kayağın güzel kraliçesi” ünvanını almıştı. Öncelikle teknik bir kayakçı olarak başlayan Maria Walliser, daha sonra müthiş bir iniş kayakçısı oldu ve 1983 yılında ilk dünya şampiyonluğunu aldı. Devam eden yıllarda olimpiyatlarda küçük şanssızlıklar yaşayarak 2incilik ve 3üncülükler alan yarışçı, 1986 yılında yeniden en üste çıkarak ilk Genel Klasmanda Bayanlar Dünya Şampiyonu ünvanını kazandı. Devam eden yıllarda başarılarını sürdüren Maria, toplamda 6 dünay şampiyonluğu ve iki kere Genel Klasman Bayanlar Dünya Şampiyonluğu alarak kayak dünyasının en popüler isimlerinden biri olmanın ötesine geçti kayak dünyasının dışında da tanınan, sürekli olarak dergi ve gazetelerde yer alan popüler bir sporcu oldu. 1990 yılında iki büyük başarı daha kazandıktan sonra kayağı bırakarak kendisine ailesine adamaya karar verdi.

 

 

AKS: Merhabalar. Bize kayak kariyeinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz lütfen? Kayakla ilgili en güzel anınız nedir?

 

Maria Walliser: Benim kayak kariyerim tam anlamıyla müthişti. 10 sene boyunca Kayak Dünya Kupasında en üst  düzeyde yarıştım ve 2 olimpik kış oyununa iştirak edebildim. Her seferinde eve madalyalarla geri döndüm. Ne yazık ki olimpiyatlarda altın madalya alamadım, olimpiyatlarda 1 gümüş, 2 bronz madalya kazandım. Buna karşılık 3 kere iniş (downhill) ve Süper G dallarında dünya şampiyonu oldum.

 

Maria Walliser GoldTabii ki madalyalar en iyi anılar, ama dünya kupasındaki küçük başarılar veya aldığım kristal küreler, veya genel olarak kayak yarışçısı olarak yaşadığım o çingene hayatı en güzel anılarımdır.

 

Benim en iyi hayat okulum, kayak kariyerimdi.

 

 

AKS: Yıllar sonra hala aktif olarak kayak sporunun içindesiniz. Sizin döneminizdeki kayakla şimdiki modern kayağı nasıl karşılaştırırsınız?

 

MW: Kayak malzemeleri tamamiyle değişti- bugünkü carving kayaklarla o zamanki pistlerde kayak kaymak kesinlikle mümkün olamazdı. Böylece pistlerin hazırlanışı da değişmek zorundaydı. Bu da herşeyden önce bugünkü harikulade suni karla mümkün olabildi.

 

Bununla birlikte bir kayak sporcusunun hayatında hiçbir zaman değişmeyecek birşey vardır: Spora bakış açısı!  Zihinsel antremanın en önemli  faktörü, yani zihindeki güç,  geçmişte oldugu gibi bugün de zafer ya da yenilgi için belirleyici oluyor. Saliseleri etkileyen kararlar genelikle zihinde oluşturuluyor.

 

 

AKS: Siz de iki kayakçının annesisiniz. Hem sporcu annesi olup bir yandan da bir sporcu olarak onlara örnek olmak nasıl bir his? Türk sporcularının velilerine önerileriniz var mı?

 

Maria Walliser Alpine Ski ChampionMW: Kayak ve yarış sporunun İsviçre’de uzun bir geçmişi var. İsviçre’deki çocuklar fazla çaba sarf etmeden kayak kaymayı öğrenirler veya dağlarla ve karla iç içe yaşarlar. 12 yaşındaki kızım Noemi de annesi gibi kayakçı olmak istiyor. Böylelikle  çocukken kayak kaydığım ilk yıllarla bugünkü çocukların koşulları arasında doğrudan karşılastırma yapma imkanına sahibim. Antrenman, malzeme ve zaman yükü kat ve kat artmış durumda. Sporcu çocukların ebeveynleri çocuklarının düşlerini gerçekleştirmek için zaman ve finansman olarak büyük bir yükün altına giriyorlar. Kar ve dağlara alışık olmayan ve şehirde yetişmiş Türk çocuklarının ebeveynleri için kayak antremanlarının çocuklarına etkisi son derece önemli. Eğer çocuklar antrenmanlardan keyif alıyorlarsa ve bedensel olarak gelişebiliyorlarsa, aynı kafadaki kişilerle birlikte olmaktan ve karla iç içe olmaktan mutlu oluyorlarsa, bu tüm aile için hayat okulunun en güzel örneklerinden biri! Kayak sporu bana hala öyle keyif veriyor ki şimdiden bol karlı bir 2009 kışı düşlüyorum. Bu Türk çocukları için de geçerliyse, yapılan zorluklara değecektir ve ebeveynler sağda solda başı boş gezmeyen mutlu ve sporcu çocuklara sahip olacaklardır.

 

 

AKS: Neden Avusturya’ya gelmeyi tercih ettiniz? Austria Racing Camps ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

MW: İsviçre’deki genç kayak yarışçıların kayağa teşvik edilmeleri Avusturya’daki gençlere göre daha geç başlıyor. Bu durum karşısında yetenekli çocukların ebeveynleri genelikle kulüp veya derneklerin dışında antreman imkanlarını araştırmak zorunda kalırlar. Austria Racing Camps İsviçre’de de iyi bir şöhrete sahip. Kamplarda öğretilenler son derece profesyonel ve en önemlisi hedefe yönelik. Yani yetenekli kızım için tam istediğim olay - güzel ve öğretici temel kayak eğitimi.

   

 

AKS: Avrupa’da daha çok bir güneş ve kumsal ülkesi olarak tanınan Türkiye’den gelen kayakçılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yaz kayağını özel kılan şey nedir sizce?

 

MW: Türk çocukları ve gençleri kayak gibi muazam güzel bir spordan neden mahrum kalsınlar ki? Dağlar ve kar, gerek sıcak yaz aylarında gerek kışın, genelde çok iyileştirici bir etkiye sahiplerdir. Çocuklar özelikle yaz aylarında şehirlerin boğucu sıcağından kaçıp kayak antremanları ile boş zamanlarını çok anlamlı bir şekilde değerlendirebiliyorlar. Herkes kayak kralı ve kraliçesi olamaz.

"Bir işe başlamak, yolun yarısıdır."

"Gayret sarf etmeden usta olunmaz."

Benim için de bu iki atasözü geçerlidir - geçmişte ve bugün!

Çocuklara ve ebeveynlerine karda bol bol güzel saatler, antremanlarda dayanıklılık ve yarışlarda bol şans dilerim.


facebook paylaş twitter paylaş Bu haber 16626 kez okundu.
sponsor logo