kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
闣er logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
AKS - Maria Walliser S繹yleisi

AKS - Maria Walliser S繹yleisi

Yusuf Gürel

 

27 May覺s 1963 doumlu Maria Walliser, 1980’li y覺llarda kayak dünyas覺n覺 kas覺p kavuran 襤sviçreli bayan kayakç覺lardan biriydi. Maria 1980/81 sezonunda ilk World Cup puanlar覺n覺 kazand覺覺nda sadece 17 ya覺ndayd覺. Bundan 6 sene sonra World Cup turunda “kaya覺n güzel kraliçesi” ünvan覺n覺 alm覺t覺. Öncelikle teknik bir kayakç覺 olarak balayan Maria Walliser, daha sonra müthi bir ini kayakç覺s覺 oldu ve 1983 y覺l覺nda ilk dünya ampiyonluunu ald覺. Devam eden y覺llarda olimpiyatlarda küçük anss覺zl覺klar yaayarak 2incilik ve 3üncülükler alan yar覺ç覺, 1986 y覺l覺nda yeniden en üste ç覺karak ilk Genel Klasmanda Bayanlar Dünya ampiyonu ünvan覺n覺 kazand覺. Devam eden y覺llarda baar覺lar覺n覺 sürdüren Maria, toplamda 6 dünay ampiyonluu ve iki kere Genel Klasman Bayanlar Dünya ampiyonluu alarak kayak dünyas覺n覺n en popüler isimlerinden biri olman覺n ötesine geçti kayak dünyas覺n覺n d覺覺nda da tan覺nan, sürekli olarak dergi ve gazetelerde yer alan popüler bir sporcu oldu. 1990 y覺l覺nda iki büyük baar覺 daha kazand覺ktan sonra kaya覺 b覺rakarak kendisine ailesine adamaya karar verdi.

 

 

AKS: Merhabalar. Bize kayak kariyeinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz lütfen? Kayakla ilgili en güzel an覺n覺z nedir?

 

Maria Walliser: Benim kayak kariyerim tam anlam覺yla müthiti. 10 sene boyunca Kayak Dünya Kupas覺nda en üst  düzeyde yar覺t覺m ve 2 olimpik k覺 oyununa itirak edebildim. Her seferinde eve madalyalarla geri döndüm. Ne yaz覺k ki olimpiyatlarda alt覺n madalya alamad覺m, olimpiyatlarda 1 gümü, 2 bronz madalya kazand覺m. Buna kar覺l覺k 3 kere ini (downhill) ve Süper G dallar覺nda dünya ampiyonu oldum.

 

Maria Walliser GoldTabii ki madalyalar en iyi an覺lar, ama dünya kupas覺ndaki küçük baar覺lar veya ald覺覺m kristal küreler, veya genel olarak kayak yar覺ç覺s覺 olarak yaad覺覺m o çingene hayat覺 en güzel an覺lar覺md覺r.

 

Benim en iyi hayat okulum, kayak kariyerimdi.

 

 

AKS: Y覺llar sonra hala aktif olarak kayak sporunun içindesiniz. Sizin döneminizdeki kayakla imdiki modern kaya覺 nas覺l kar覺lat覺r覺rs覺n覺z?

 

MW: Kayak malzemeleri tamamiyle deiti- bugünkü carving kayaklarla o zamanki pistlerde kayak kaymak kesinlikle mümkün olamazd覺. Böylece pistlerin haz覺rlan覺覺 da deimek zorundayd覺. Bu da hereyden önce bugünkü harikulade suni karla mümkün olabildi.

 

Bununla birlikte bir kayak sporcusunun hayat覺nda hiçbir zaman deimeyecek birey vard覺r: Spora bak覺 aç覺s覺!  Zihinsel antreman覺n en önemli  faktörü, yani zihindeki güç,  geçmite oldugu gibi bugün de zafer ya da yenilgi için belirleyici oluyor. Saliseleri etkileyen kararlar genelikle zihinde oluturuluyor.

 

 

AKS: Siz de iki kayakç覺n覺n annesisiniz. Hem sporcu annesi olup bir yandan da bir sporcu olarak onlara örnek olmak nas覺l bir his? Türk sporcular覺n覺n velilerine önerileriniz var m覺?

 

Maria Walliser Alpine Ski ChampionMW: Kayak ve yar覺 sporunun 襤sviçre’de uzun bir geçmii var. 襤sviçre’deki çocuklar fazla çaba sarf etmeden kayak kaymay覺 örenirler veya dalarla ve karla iç içe yaarlar. 12 ya覺ndaki k覺z覺m Noemi de annesi gibi kayakç覺 olmak istiyor. Böylelikle  çocukken kayak kayd覺覺m ilk y覺llarla bugünkü çocuklar覺n koullar覺 aras覺nda dorudan kar覺last覺rma yapma imkan覺na sahibim. Antrenman, malzeme ve zaman yükü kat ve kat artm覺 durumda. Sporcu çocuklar覺n ebeveynleri çocuklar覺n覺n dülerini gerçekletirmek için zaman ve finansman olarak büyük bir yükün alt覺na giriyorlar. Kar ve dalara al覺覺k olmayan ve ehirde yetimi Türk çocuklar覺n覺n ebeveynleri için kayak antremanlar覺n覺n çocuklar覺na etkisi son derece önemli. Eer çocuklar antrenmanlardan keyif al覺yorlarsa ve bedensel olarak geliebiliyorlarsa, ayn覺 kafadaki kiilerle birlikte olmaktan ve karla iç içe olmaktan mutlu oluyorlarsa, bu tüm aile için hayat okulunun en güzel örneklerinden biri! Kayak sporu bana hala öyle keyif veriyor ki imdiden bol karl覺 bir 2009 k覺覺 dülüyorum. Bu Türk çocuklar覺 için de geçerliyse, yap覺lan zorluklara deecektir ve ebeveynler sada solda ba覺 bo gezmeyen mutlu ve sporcu çocuklara sahip olacaklard覺r.

 

 

AKS: Neden Avusturya’ya gelmeyi tercih ettiniz? Austria Racing Camps ile ilgili ne düünüyorsunuz?

 

MW: 襤sviçre’deki genç kayak yar覺ç覺lar覺n kayaa tevik edilmeleri Avusturya’daki gençlere göre daha geç bal覺yor. Bu durum kar覺s覺nda yetenekli çocuklar覺n ebeveynleri genelikle kulüp veya derneklerin d覺覺nda antreman imkanlar覺n覺 arat覺rmak zorunda kal覺rlar. Austria Racing Camps 襤sviçre’de de iyi bir öhrete sahip. Kamplarda öretilenler son derece profesyonel ve en önemlisi hedefe yönelik. Yani yetenekli k覺z覺m için tam istediim olay - güzel ve öretici temel kayak eitimi.

   

 

AKS: Avrupa’da daha çok bir güne ve kumsal ülkesi olarak tan覺nan Türkiye’den gelen kayakç覺lar hakk覺nda ne düünüyorsunuz? Yaz kaya覺n覺 özel k覺lan ey nedir sizce?

 

MW: Türk çocuklar覺 ve gençleri kayak gibi muazam güzel bir spordan neden mahrum kals覺nlar ki? Dalar ve kar, gerek s覺cak yaz aylar覺nda gerek k覺覺n, genelde çok iyiletirici bir etkiye sahiplerdir. Çocuklar özelikle yaz aylar覺nda ehirlerin boucu s覺ca覺ndan kaç覺p kayak antremanlar覺 ile bo zamanlar覺n覺 çok anlaml覺 bir ekilde deerlendirebiliyorlar. Herkes kayak kral覺 ve kraliçesi olamaz.

"Bir ie balamak, yolun yar覺s覺d覺r."

"Gayret sarf etmeden usta olunmaz."

Benim için de bu iki atasözü geçerlidir - geçmite ve bugün!

Çocuklara ve ebeveynlerine karda bol bol güzel saatler, antremanlarda dayan覺kl覺l覺k ve yar覺larda bol ans dilerim.


facebook payla twitter payla Bu haber 17568 kez okundu.
sponsor logo