kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
ömer logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
AKS Spor Psikoloğu Arda Coşkun

AKS Spor Psikoloğu Arda Coşkun

Yusuf Gürel

AKUT Kar Sporları grubunun çalışmaları arasında en yenilikçi çalışmalardan bir tanesi, sporculara kar ve kara antrenörlerinin yanında bir spor psikoloğu tarafından destek veriliyor olması. AKS sporcularıyla çalışan spor psikoloğu Arda Coşkun ile hem konuyu hem de kendisini tanımak için kısa bir söyleşi yaptık.


Merhabalar Arda. Önce seni tanıyalım. Bize kendinle ilgili bilgi verir misin?

Lisans eğitimimi İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamladıktan sonra, sporun yöneticilik alanında da kendimi geliştirmek adına Marmara Üniversitesi Spor Yönetimi Yüksek Lisans Programına başladım. Türkiye’de ne yazık ki halen bir spor psikolojisi yükseklisans programı olmadığından ve yurt dışında yaşama deneyimini de yaşamak istememden dolayı, 2008 yılında Roehampton Üniversitesi Spor Psikolojisi Yüksek Lisans Programı’nda eğitim görmeye başladım. Şu sıralarda, Türk futbol taraftarının takım kimliği ve tribün şiddetine yatkınlıklarını araştırdığım tezimi tamamlama aşamasındayım. Genç sayılabilecek yaşıma rağmen, önemli iş deneyimlerini edinecek kadar şanslıydım. Bunlardan bazıları, Galatasaray Spor Kulübü Futbol Altyapı Birimi, T.E.D. (Tenis Eskrim Dağcılık) Kulübü Altyapı ve A Tenis Takımı ve D.S.İ (Devlet Su İşleri) Masa Tenisi Takımı’nda yaptığım çalışmalardır.

Bir de uzmanlık alanın hakkında bilgi alalım. Neden Spor psikolojisi?
 
Çocukluk yıllarımda sporun içinde yer alarak, sporun kendimi ifade etmeme, paylaşım yeteneklerimi geliştirmeme ve zorluklarla başa çıkmama yardım ederek, kişiliğimi sağlıklı bir şekilde oluşturmama yardım ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Genç takıma kadar basketbol oynamam, spor disiplinine sahip olmamda ve bu disiplini hayatıma da yansıtmama büyük katkıları oldu. Diğer taraftan, psikoloji alanına ortaokul yıllarından beri büyüyen bir ilgim vardı. Tabi o sıralarda spor psikolojisinin varlığından bile haberim yoktu. Lise yıllarında ise; bu iki önemli alanın birbiri ile etkileşimli çalıştığı bir bilim alanı olduğunu keşfettim. Spor psikolojisi alanı, Türkiye’de 2000’li yıllarda yeni yeni yaygınlaşırken, Amerika’da 1930’lardan beri araştırmaları ve uygulamaları yapılan bir bilim dalı olduğunu öğrendim. İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazandıktan sonra da, var olan derslerimin yanında spor psikolojisi igili kitaplar ve Marmara Üniversitesi’nden aldığım dersler ile kendimi geliştirmeye çalıştım. Yani sevdiğim ve hayatımda önemi olan iki alanı birleştirmek istemem, bu alanda eğitim almaya ve çalışmaya karar vermemde en büyük etkendir. 
 

Spor psikolojisi neden gereklidir?

Çağımızda, spora başlama yaşı birçok spor dalında çok ufak yaşlara kadar inmiştir. Yani çocukları üzerine çok küçük yaşlarda sorumluluklar alıp, bazen de üstlerinde büyük baskılar hissetmektedirler. İyi bir spor psikoloğunun görevi sadece sporcuların performanslarını arttırmak değil, aynı zamanda çocukların sporun yardımıyla kişiliklerinin sağlıklı gelişmesini sağlamak ve onların kendilerine güvenli, hedef koyabilen ve bu hedefe ulaşabilecekleri stratejileri geliştirip hayata geçirebilen birer birey olarak gelişmelerine yardımcı olmaktır. Tabi ki, sporcuların psikolojik yeteneklerini geliştirmek ve bireysel stratejiler belirleyerek performansı çıkabilecek en üst seviyeye çıkarılmasını sağlamak spor psikoloğunun en önemli görevlerinden bir diğeridir. Bu sebeplerden dolayı, tüm dünyada spor psikologları hem altyapılarda hem de üstyapılarda görev almakta ve küçük çocuklardan dünya şampiyonlarına kadar tüm sporcuların destek aldığı profesyonellerdir. 
 
AKS yi nasıl buluyorsun?
 
AKS kendi dalında fark yaratmaya çalışan öncü bir kulüp. Kulüp yapısında antrenman tekniklerine, çocukların fiziksel antrenmanlarının yanı sıra psikolojik olarak gelişimlerine de önem verilmesi AKS’nin vizyonunun ne kadar geniş olduğunu ve kendi alanında Türkiye’de ilklere imza atmak istediğinin bir göstergesidir. Bu kadar profesyonel yönetilen bir kulüp olmasına rağmen, ailelerin amatör ruhlarıyla kulübe her konuda yaptıkları destek de kayda değerdir. Tüm bu sebeplerden dolayı AKS’nin bir üyesi olmak, sporcularımızın sağlıklı gelişmelerine ve performanslarını arttırmalarına destek olmak benim için de çok heyecan verici bir deneyim olacak.

Ailelerin dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?

Ailelerimizin dikkat etmesi gereken temel konular arasında; çocuklarının sporcu kimliklerine saygı göstermelerini, çocuklarını diğer sporcular ile karşılaştırmamaları ve her çocuğun kendi gelişim sürecinin olduğunu bilerek sonucun çok önemli olmadığını, asıl önemli olanın spordan kazanılan erdemler olduğunun altını çizmelerinden bahsedilebilinir.  
 
AKS ile neler yapacaksın Arda? Çalışma planınla ilgili biraz bilgi alalım lütfen.
 
AKS ile sporcular ve aileleri kapsayan çalışmalar yapacağız. Sporcuların psikolojik yeteneklerini geliştirmek adına yapılacak grup çalışmalarının yanı sıra, her sporcunun kendi bireysel gerekliliklerine göre hazırlanan bireysel programlar ile bireysel çalışmalara da ağırlık vereceğiz. Ayrıca, ailelere yönelik çalışmalarla da, ailelerin dikkat etmesi gereken ve ailelerin tartışmak istediği konular düzenli toplantılar ile gündeme gelip ilerleme kaydetmeye çalışacağız.


facebook paylaş twitter paylaş Bu haber 15072 kez okundu.
sponsor logo