kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
ömer logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
Can Polatkan...

Can Polatkan...

Akut Kar Sporları Kulübü’nün yeni transferi... Koç Üniveristesi’ni bitirdi. Bilgi Üniversitesi ‘adschoolistanbul’ master programında başarı bursuyla eğitimini sürdürüyor. Ülkemizde çok fazla olmayan freestyle snowboard dalında ilk milli sporcu. 2011 Universiadda ülkemizi temsil edecek. 12 ay snowboard yapıyor,  yurt dışında yarışıyor. Snowpark ve event yapıyor. Avusturya Hintertux kampında gençliği, dinamizmi, spora olan bağlılığı ve heyecanı ile AKS yöneticilerinin dikkatini çekmiş. Takıma katılmasındaki en büyük amaç, alacağı derecelerden çok, sporcu kişiliği, okul ve sporu birlikte yürütebilen başarılı ve dinamik yapısı ile snowboarda yeni başlayacak çocuklara örnek oluşturacağı düşüncesi....

Can’ı daha yakından tanımak için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.Snowboarda nasıl başladın ve neden snowboard?
3 yaşımdan beri kayak kayıyordum. 13-14 yaslarimda Avusturyada ilk defa snowboardu deneme şansini buldum.  Özel bir nedeni yok, içimden öyle geldi diyebilirim. Herhangi bir şeyi sevmek ve yapmak icin bir nedene ihtiyacimiz olduğunu düşünmüyorum.

Snowboard ne zaman senin icin bir hobi olmanın ötesine geçti?
Snowboardu hayatımdan çıkaramayacağımı anladığımda oldu herşey. Bunun tam zamanını vermek oldukça zor. Geliştikçe, Istanbul’da etrafıma baktıkça  dev rampalar motivasyonum oldu diyebilirim.

 

Sezona nasıl hazırlanıyorsun? Snowboard kaymadığın zaman ne tip antrenmanlar yapıyorsun?
”Freestyle snowboard”da en önemli şey esneklik ve koordinasyon, galiba hayatta da öyle J Sezon dışında bol bol yoga yapiyorum ve koordinasyon çalışıyorum. Dayanıklılık ve kondüsyon için de koşuyorum. Çok fazla ağırlık çalışmıyorum, sadece bacaklarımı ve karnımı kuvvetli tutabilmek için gym de ağırlık çalışıyorum. Tabii bir de milli takım kampları var.

Akut’la ilk tanışman nasıl oldu?
4 veya 5 sene önce Yusuf Gürel’le ekim ayında Hintertux buzulunda tanıştım. Gerçekten Türklerin böyle bir organizasyon yaptığına inanmak başta baya güç geldi. O zamanlar snowboardla ilgili bir şeyler yapmıyorlardı ama kayakçı çocukların doğru yerde doğru yönlendirmeyle geliştiklerini görmek beni çok mutlu etti. Daha sonra kayak snowboard demeden hep görüştük ve sonunda snowboardla ilgili birşeyler yapmaya karar verdik. Şimdi büyük hedeflerimiz var.

 

Snowboard sayesinde birçok yere seyahat etme şansı buluyorsun. Şu ana kadar en çok etkilendiğin yer neresi oldu? Mutlaka ilginç anıların vardır, birini anlatır mısın?
Bunun yanıtını vermek gerçekten çok zor. Beni en çok etkileyen şey doğa ve dağlar diye geniş bir cevap verebilirim ancak. Dağlarda sadece bulunmak bile beni mutlu ediyor. Çok maceramız var ama en ilginç olaylardan biri Ağustos ayında İtalya’da antrenman için bir buzula gitmiştim. O kadar çok kar yağdı ki Ağustos’ta 3 gün pistler kapanmıştı. Haliyle hiçbirimiz böyle bir şey beklemiyorduk.2010 sezonu için seni en çok neler heyecanlandırıyor?
Uludağ higravity snowparktaki yeni box larımız
Yurt dışı yarışmaları
Daha büyük daha büyük daha büyük rampalar
Fotoğraf ve video projelerimiz

Çığ gibi büyüyen AKUT snowboardcuları, snowboardu bu kadar seven çocuklarla kaymak, onların geliştiğini görmek ve coşkularına ortak olmak müthiş !
Can Polatkan ile ilgili detaylı bilgi için;
www.canpolatkan.com ; www.hi-gravity.com

 


facebook paylaş twitter paylaş Bu haber 12753 kez okundu.
sponsor logo