kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
闣er logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
Yaz Gelse De Kayak Yapsak

Yaz Gelse De Kayak Yapsak

Ali Dumanl覺

Yak覺ndaki çalayan覺n sesi bile tam olarak serinletmiyordu. Gerçi muhteem çamlar覺n sard覺覺 da tepeleri baz覺 bulutlar覺 kendine çekse bile, aradan güne ç覺kar ç覺kmaz s覺cak kendini hemen hissettiriyordu. Ar覺 v覺z覺lt覺lar覺na kar覺an ç覺ngarak sesleri yemyeil çay覺rlardaki keyfi zirveye ta覺yordu.

Baba oturduu yerden doruldu ve souk biras覺ndan bir yudum ald覺. Yan masada outran dier çocuklar覺n anneleriyle göz göze geldiinde, boynunu büktü, " evet, dönme vakti geldi çatt覺 maalesef" dedi. Gözlerindeki hüzün belli olmas覺n diye güne gözlüünü ç覺karmad覺. Sonra ba覺n覺 kald覺r覺p zirveye bakt覺. Masmavi gökyüzü ile tezatl覺k yar覺覺na girmi olan bembeyaz tepeleri izledi. Ve az sonra kar覺ki yolun sonunda üçlü dörtlü gruplar halinde gelen çocuklar göründü. Zirveden inince, günein s覺ca覺ndan k覺smen kurtulabilmek için tulumlar覺n覺 yar覺 bellerine s覺y覺r覺p, s覺rt çantalar覺, kasklar覺 ve boylar覺 kadar dier yükleriyle tatl覺 bir yorgunluk edas覺yla geliyorlard覺.

Evet, aylardan haziran覺n son haftas覺. Okullar覺n tatil olmas覺yla beraber herkesin aksine, deniz kenar覺, yazl覺k yerine soluu bu buzul da覺nda alm覺 bir avuç kayak dükünü çocuk ve ailesi.

Yer; Hintertux buzulu, Avusturya. Rak覺m; 3250 metre. Kar kalitesi; sabah muhteem, öle üzeri toz eker k覺vam覺nda. Zaten kayak dükünü haricinde kimse asl覺nda kaymay覺 zorlat覺ran ve ciddi fizik gücü isteyen bu kar kalitesini "tatl覺" toz ekere benzetmez.

Çocuklar覺n yalar覺 7 – 14 aras覺. Hepsinin s覺rt覺nda bir çanta. 襤çinde içecekleri, sandviç ve çikolata barlar覺, rüzgar korumal覺klar覺, yamurluk, yedek termolar. Omuzlarda kayak ayakkab覺lar覺, diz korumal覺klar, elde kayaklar, batonlar. Hiç birisi bu a覺r yüklerin alt覺nda s覺zlanmadan söylenmeden tatl覺 tatl覺 sohbet ederek otele yakla覺yorlar.

Çou insan kar kaya覺n覺 k覺 sporu san覺r. Öyle ya, yaz覺n "kar" nerde olur? demeyin. Yukar覺da bahsedilen çocuklar Türk çocuklar覺. 襤stanbul’dan. Üstelik Haziran ve Temmuz ay覺nda kar kaya覺 yapmak için yar覺m küre deitirip, k覺talar aras覺 yolculuk yapm覺yorlar. Sadece 2 saat 15 dakikal覺k uçula Münih’e, oradan da 2,5 saatlik harika manzaral覺 bir otobüs yolculuu ile Avusturya’n覺n Tirol bölgesine vard覺n覺z m覺, ite size kayak merkezi.

Hintertux Kasabas覺Elbette buras覺, kaya覺, hobi veya bir tatil aktivitesi olarak görenlerin geldii bir yer deil. Hereyden evvel, k覺覺n yüzlerce kilometreye varan toplam kayak pist uzunluklar覺, bu yaz aylar覺nda sadece buzul bölgesi ile s覺n覺rl覺. Yani, otel 1700 metrede. K覺 aylar覺nda 3250 metrelik zirveye ç覺kt覺覺n覺zda kayarak otele kadar gelinebiliyor. Ancak, yaz aylar覺nda otelin bulunduu yer çay覺r ve çimenlerle kapl覺. Gündüz 22-25 derece. ort ve t-shirtlerle yürüyü, bisiklet, kou, tennis gibi aktiviteler yap覺l覺yor. Elbette isteyene havuz da var. Zirve ise sabahlar覺 0-5 derece. Ölene doru baz覺 günler 15-16 dereceye kadar ç覺k覺yor. Yani sabahlar覺 montlar覺 giyiyoruz ama, ölene doru soyunan soyunana.

Dedik ya, buras覺 hobi kayakc覺lar覺n覺n yeri deil. Kaya覺 performans sporu olarak yapan veya yapmak isteyenlerin gelip çal覺t覺klar覺 bir yer. Nitekim, etrafa öyle bir bak覺nca Avusturya tak覺m覺ndakiler zaten orada. Ayr覺ca, 襤talyanlar, baz覺 Amerikal覺 yar覺c覺lar, Bulgar, H覺rvat, Sloven ve Slovak milli tak覺m覺ndakiler, Koreliler, Ruslar, Almanlar tak覺m ve bireysel olarak oradalar. Bir yamaç düünün, yanyana onlarca slalom parkurlar覺 haz覺rlanm覺 her yatan yüzlerce sporcu tekniklerini gelitirmek için var güçleriyle antreman yap覺yorlar.

Sabah Haz覺rl覺覺K覺 aylar覺nda yap覺lan ulusal veya uluslararas覺 yar覺larda al覺nan baar覺lar覺n haz覺rl覺klar覺 ite bu aylardan itibaren bal覺yor. Ite size tipik bir günün çal覺ma program覺: sabah 06:30 kalk覺 ve sabah sporu. Saat 07:00 de kahvalt覺. 07:45 zirveye hareket. Saat 12:30 – 13:00’e kadar kayak antreman覺. 13:30 ölen yemei. 14:15 video analiz çal覺malar覺. 15:00 – 16:00 aras覺 dinlenme ve sonras覺nda 17:30’ a kadar kara antreman覺. Kaya覺n %50’si teknikse dier yar覺s覺 fiziksel güç. Bu yüzden kara antremanlar覺 çok önemli. Çabukluk, koordinasyon, denge ve kuvvet gibi çal覺malar kar üzerindeki teknik çal覺malar覺 kadar önemli.

imdi, sak覺n bu yaz覺lanlardan, orada olan bu minik Türk kayakc覺lar覺n federasyon, okul veya bir tak覺m destei ile olduunu zannetmeyin. Oradakiler tamamen amatör ruhla bu ie gönül vermi istekli, arzulu ve spor disiplinini bu küçük yata örenmeye balam覺 sporcular. Destekleri aileleri. Maddi, manevi fedakarl覺klar覺 kendileri yap覺yorlar. Fedakarl覺klarla elde ettikleri ciddi baar覺lar覺n ard覺ndan Türk kaya覺na yapt覺kllar覺 katk覺lar için ciddi bir destek alabileceklerini öngörmek keke mümkün olsa. Ama onlar y覺lmadan çal覺覺yor, aileleri de fedakarca desteklemeye devam ediyorlar.

Asl覺nda fazla söze gerek yok. Bak覺n resimlere içiniz aç覺ls覺n. Mavi gökyüzü size ipucunu veriyor ama karl覺 tepeler sizi aldatmas覺n. Mevsim yaz ve haydi kayaa.

Bu ak ve çal覺man覺n sonucunda sizce al覺nan baar覺lar bir rastlant覺 m覺?

Ali Dumanl覺


facebook payla twitter payla Bu haber 12839 kez okundu.
sponsor logo