kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
ömer logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
Yaz Gelse De Kayak Yapsak

Yaz Gelse De Kayak Yapsak

Ali Dumanlı

Yakındaki çağlayanın sesi bile tam olarak serinletmiyordu. Gerçi muhteşem çamların sardığı dağ tepeleri bazı bulutları kendine çekse bile, aradan güneş çıkar çıkmaz sıcak kendini hemen hissettiriyordu. Arı vızıltılarına karışan çıngarak sesleri yemyeşil çayırlardaki keyfi zirveye taşıyordu.

Baba oturduğu yerden doğruldu ve soğuk birasından bir yudum aldı. Yan masada outran diğer çocukların anneleriyle göz göze geldiğinde, boynunu büktü, " evet, dönme vakti geldi çattı maalesef" dedi. Gözlerindeki hüzün belli olmasın diye güneş gözlüğünü çıkarmadı. Sonra başını kaldırıp zirveye baktı. Masmavi gökyüzü ile tezatlık yarışına girmiş olan bembeyaz tepeleri izledi. Ve az sonra karşıki yolun sonunda üçlü dörtlü gruplar halinde gelen çocuklar göründü. Zirveden inince, güneşin sıcağından kısmen kurtulabilmek için tulumlarını yarı bellerine sıyırıp, sırt çantaları, kaskları ve boyları kadar diğer yükleriyle tatlı bir yorgunluk edasıyla geliyorlardı.

Evet, aylardan haziranın son haftası. Okulların tatil olmasıyla beraber herkesin aksine, deniz kenarı, yazlık yerine soluğu bu buzul dağında almış bir avuç kayak düşkünü çocuk ve ailesi.

Yer; Hintertux buzulu, Avusturya. Rakım; 3250 metre. Kar kalitesi; sabah muhteşem, öğle üzeri toz şeker kıvamında. Zaten kayak düşkünü haricinde kimse aslında kaymayı zorlaştıran ve ciddi fizik gücü isteyen bu kar kalitesini "tatlı" toz şekere benzetmez.

Çocukların yaşları 7 – 14 arası. Hepsinin sırtında bir çanta. İçinde içecekleri, sandviç ve çikolata barları, rüzgar korumalıkları, yağmurluk, yedek termolar. Omuzlarda kayak ayakkabıları, diz korumalıklar, elde kayaklar, batonlar. Hiç birisi bu ağır yüklerin altında sızlanmadan söylenmeden tatlı tatlı sohbet ederek otele yaklaşıyorlar.

Çoğu insan kar kayağını kış sporu sanır. Öyle ya, yazın "kar" nerde olur? demeyin. Yukarıda bahsedilen çocuklar Türk çocukları. İstanbul’dan. Üstelik Haziran ve Temmuz ayında kar kayağı yapmak için yarım küre değiştirip, kıtalar arası yolculuk yapmıyorlar. Sadece 2 saat 15 dakikalık uçuşla Münih’e, oradan da 2,5 saatlik harika manzaralı bir otobüs yolculuğu ile Avusturya’nın Tirol bölgesine vardınız mı, işte size kayak merkezi.

Hintertux KasabasıElbette burası, kayağı, hobi veya bir tatil aktivitesi olarak görenlerin geldiği bir yer değil. Herşeyden evvel, kışın yüzlerce kilometreye varan toplam kayak pist uzunlukları, bu yaz aylarında sadece buzul bölgesi ile sınırlı. Yani, otel 1700 metrede. Kış aylarında 3250 metrelik zirveye çıktığınızda kayarak otele kadar gelinebiliyor. Ancak, yaz aylarında otelin bulunduğu yer çayır ve çimenlerle kaplı. Gündüz 22-25 derece. Şort ve t-shirtlerle yürüyüş, bisiklet, koşu, tennis gibi aktiviteler yapılıyor. Elbette isteyene havuz da var. Zirve ise sabahları 0-5 derece. Öğlene doğru bazı günler 15-16 dereceye kadar çıkıyor. Yani sabahları montları giyiyoruz ama, öğlene doğru soyunan soyunana.

Dedik ya, burası hobi kayakcılarının yeri değil. Kayağı performans sporu olarak yapan veya yapmak isteyenlerin gelip çalıştıkları bir yer. Nitekim, etrafa şöyle bir bakınca Avusturya takımındakiler zaten orada. Ayrıca, İtalyanlar, bazı Amerikalı yarışcılar, Bulgar, Hırvat, Sloven ve Slovak milli takımındakiler, Koreliler, Ruslar, Almanlar takım ve bireysel olarak oradalar. Bir yamaç düşünün, yanyana onlarca slalom parkurları hazırlanmış her yaştan yüzlerce sporcu tekniklerini geliştirmek için var güçleriyle antreman yapıyorlar.

Sabah HazırlığıKış aylarında yapılan ulusal veya uluslararası yarışlarda alınan başarıların hazırlıkları işte bu aylardan itibaren başlıyor. Işte size tipik bir günün çalışma programı: sabah 06:30 kalkış ve sabah sporu. Saat 07:00 de kahvaltı. 07:45 zirveye hareket. Saat 12:30 – 13:00’e kadar kayak antremanı. 13:30 öğlen yemeği. 14:15 video analiz çalışmaları. 15:00 – 16:00 arası dinlenme ve sonrasında 17:30’ a kadar kara antremanı. Kayağın %50’si teknikse diğer yarısı fiziksel güç. Bu yüzden kara antremanları çok önemli. Çabukluk, koordinasyon, denge ve kuvvet gibi çalışmalar kar üzerindeki teknik çalışmaları kadar önemli.

Şimdi, sakın bu yazılanlardan, orada olan bu minik Türk kayakcıların federasyon, okul veya bir takım desteği ile olduğunu zannetmeyin. Oradakiler tamamen amatör ruhla bu işe gönül vermiş istekli, arzulu ve spor disiplinini bu küçük yaşta öğrenmeye başlamış sporcular. Destekleri aileleri. Maddi, manevi fedakarlıkları kendileri yapıyorlar. Fedakarlıklarla elde ettikleri ciddi başarıların ardından Türk kayağına yaptıklları katkılar için ciddi bir destek alabileceklerini öngörmek keşke mümkün olsa. Ama onlar yılmadan çalışıyor, aileleri de fedakarca desteklemeye devam ediyorlar.

Aslında fazla söze gerek yok. Bakın resimlere içiniz açılsın. Mavi gökyüzü size ipucunu veriyor ama karlı tepeler sizi aldatmasın. Mevsim yaz ve haydi kayağa.

Bu aşk ve çalışmanın sonucunda sizce alınan başarılar bir rastlantı mı?

Ali Dumanlı


facebook paylaş twitter paylaş Bu haber 12035 kez okundu.
sponsor logo