kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
ömer logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
Yaz Ortasında Kayak - 2008 Hintertux

Yaz Ortasında Kayak - 2008 Hintertux

Yusuf Gürel

2004 yılı ilkbaharında 6 yaşında tek bir çocukla ilk adımı atılan maceramız, 4 üncü senesinde toplam 40 civarı çocukla büyümeye devam ediyordu. Haziran ortasında OKS ve SBS sınavlarından bunalmış çocukların yaz tatilinin başlamasının hemen ardında, 2008 yaz seferi Atatürk Havalimanında bir pazar gününün erken saatelerinde başladı. Seferin ilk adımında yaklaşık 30 çocuk ve aileleri, 3 haftalık yolculuk için hazırlanmış büyük bavulları, her çocuk için en az iki çift kayakla toplam 60 çift kayakları, dışarıdaki kavurucu sıcağa rağmen kimi çocukların kolunda kimi çocukların sırtlarındaki kayak montları ve çevredeki birçok izleyicin anlam veremediği kendilerine has muhabetleri ile bütün gözleri üzerlerine çekiyordu. Check-in sırasında memurların dudakları arasındaki kelimeler artık jenerik olmuştu: “kaç parçanız eşyanız var dediniz, 7 mi, bunların hepsi sizin mi gerçekten ...”, “evet hanfendi haklısınız kayakları tartmayacağım ama kayak ayakkabıları için yöneticime sormam lazım ...”, “şey evet kayak malzemesi taşıma hakkınız var ama şimdi kayak mevsimi değil ki Münih’de nasıl kayak yapacaksınız oraya mı taşınıyorsunuz...”, “tamam muvafakatnamen var kızım ama seninle aynı soyadında kimse yok ki uçakta, sen kiminle seyahat edeceksin ....” İlk yıllarda bu tür soru ve uyarılardan hafif endişe duyan çocukların ve velilerinin yüzlerinde ise deneyimin getirdiği kendine güven ifadesinden başka birşey, en ufak bir endişe izi yoktu. Ne de olsa tarihi geçmiş vizelerden süresi dolmuş pasaportlara, unutulmuş on-line check-inlerden seyahat acentesinde kalmış pasaportlara kadar herşeyi yaşamış, hepsinin de bir şekilde üstesinden gelmişti bu ilginç grup.

Çocukların sırtındaki bir örnek kırmızı t-shirtler daha da fazla dikkat çekmelerine neden oluyordu. Yakından bakıldığında grubun bazı destekleyicileri olduğunu fark ediliyordu. Hepsinin üzerindeki tek tip t-shirtlerin üzerinde, Atomic Kayaklarının ve çocukların sevgili Hakan Abisi Hakan Severge’nin kayak ve snowboard ihtisas mağazası Proshop’ın logoları göze çarpıyordu hemen.

Hugo Nindl, Yusuf Gürel ve ÇocuklarKim Bu Çılgın Çocuklar

Kim peki bu çocuklar? Nasıl buldular birbirlerini? Nerede gelişti bu harika arkadaşlıkları ve inanılmaz dayanışmaları?

3 sene öncesine kadar İstanbul kayak yarışmalarında çok sayıda derecesi olan, İstanbul harici “kayak” illeriyle yarışırken aldıkları iyi sonuçlardan büyük gurur duyan bu grubu biraraya getiren, ALEV okulları kayak takımıydı en başta. Orada aldıkları kayak eğitimi sırasında birbirini bulan, daha sonra Türkiye imkanlarının ötesinde daha da iyisini bulabileceğini keşfeden bu grup, idealist bir velinin rotasına girip birlikte mükemmeli arayan kayakçılardan oluşuyor. 2003 yılında kendi oğlu 1998 doğumlu Ömer Gürel için Avusturya’da Hugo Nindl Austria Racing Camps başkanı Oliver Nindl ile temasa geçen Yusuf Gürel, 2004 baharında oğlu 6 yaşındayken ilk defa Avusturya’nın Tirol bölgesinde mevsim dışı kayak yapmaya gitti. Buradaki imkanlara kısa sürede aşık olan Yusuf, yaşadıklarını arkadaşlarıyla paylaştıkça grup her geçen gün büyüdü ve bugün geldiği noktada ALEV okulları kayakçılarını aşıp başka okullardan çocukların da katıldığı, Türkiye’de her sezon daha büyük başarıların peşinden koşan bir grup haline geldi. Birlikte yola çıktıları noktadan esinlenerek kendilerine Alev Kayak Severleri diyen bu grup artık kısaca AKS olarak tanınıyor kayak camiasında. Yaşları 7 ile 14 arasında değişen bu heterojen grubun arasında o kadar sıkı bir arkadaşlık var ki; onları her an kızlı erkekli birbirlerine sarılmış müzik dinlerken, kucaklarında arkadaşlarının kardeşlerini mıncıklarken, ya da küçük takım arkadaşlarını omuzlarında taşırken görebilirsiniz.

Sporcular EğitmenlerKendilerini kayak sporuna adamış bu ekip 3 senede o kadar büyük aşamalar elde etti ki bazen kendileri bile inanmakta zorlanıyorlar. Başarılara teker teker girmeyeceğiz ama kısa bir örnek vermek gerekirse bu seneki yaz kayak kampında Hintertux’a giden grubun içinde 7 milli takım kayakçısı, 5 Türkiye şampiyonu ve çok sayıda İstanbul dereceli sporcu vardı. Dahası, bu ekibin başarılarının da katkısıyla İstanbul il olarak son yıllarda sürekli daha ciddi başarılar elde etti; iller arası sıralamada sürekli yukarı doğru yol aldı ve 2008 sezonununda, dağı bile olmayan İstanbul, kimseyi kırmamak için adını vermeyeceğimiz Türkiye’nin kayak illerinin hepsini geriden bırakarak BİRİNCİ sırada yer aldı.

Yolculuk ve Kamp

Havalimanında erken saatlerde başlayan yolculuğumuz Münih’de bizi karşılayan otobüsle yaptığımız 2.5 saatlik yolculukla devam etti ve öğlen saatlerinde kendimizi Hintertux’da bulduk. 4 senedir birlikte çalıştığımız Austria Racing Camps yetkilileri bizi Hintertux’daki otelimizde karşıladı her zamanki gibi. Dünya çapında kayakçılar yetiştiren bu kayak yarış okulu, 1975 yılında 1970’lerin kayak efsanesi Hugo Nindl tarafından kurulmuş. Altı defa Avusturya Çocuklar Şampiyonluğunun arkasından, dokuz defa genel klasmanda Avusturya Şampiyonu olan, iki defa Slalom dalında Dünya Kupasını kazanan Hugo Nindl, kayak antrenmanına çocuk yaşta başlamanın önemini çok iyi bilen bir kayak gurusu. Hugo Nindl’ın yarış okuluna 1986 yılında katılan oğlu Oliver Nindl ise halen Avusturya’nın önde gelen kayak antrenörleri arasında yer alıyor. Türk kayakçılarını çalıştıran kayak hocaları arasında çok sayıda Avusturya ve dünya derecesine sahip kayakçılar var, üstelik bunların bir kısmı da aynı okuldan, Austria Racing Camps’den yetişmiş kayakçılar.

Yerel Etkinlikler ve Sporcular Birada22 Haziran - 13 Temmuz kayak kampının diğer enteresan tarafı da Avrupa Futbol Şampiyonasına denk gelmesiydi. 20 Haziran’daki Hırvatistan maçının da etkisiyle, havalimanından başlayarak üzerlerimizde Ayyıldızlı eşofmanlar ve bayraklar da mevcuttu. Gezinin futbolla ilgili kısmı bu kadarla da bitmedi, 25 Haziran’daki Türkiye-Almanya maçını Avusturya’lı ve dünyanın her yerinden gelen kayakçı arkadaşlarımızla birlikte seyrettik. Bize mi öyle geldi çok emin değiliz ama, sanki Austria Racing Camps kayak hocaları son ana kadar süren heyecanda en az bizim kadar zıpladılar ve Türkiye’nin son andaki şanssızlığına belki bizden daha çok üzüldüler. Kampın üçüncü haftasına kalan sporcular futbolla ilgili maceralarını bir adım daha ileri götürdüler ve sadece yarım saat mesafede bir Avusturya takımıyla antrenman maçı yapmaya gelen Beşiktaş’ın maçını seyretmeye de gittiler.

Kampta her sene olduğu gibi yine bizi bekleyen sürprizler vardı. Geçen sene ziyaretimize gelen dünya ve olimpiyat şampiyonu Stephan Eberharter gibi, bu sene de snowboarda başlayan çocukların motivasyonunu arttırmak ve fikirlerinden yararlanmak icin dünya şampiyonu Christine Rauter ziyaretimize gelecekti. Ayrıca efsane kayak şampiyonu İsviçreli Maria Walliser, muhteşem bir kayakçı olan kızı Noemi ve 1996 doğumlu 2008 İsviçre şampiyonu Marco Gamperle ile birlikte bizler gibi kampa katılmak üzere aramızdaydı. Bütün bunların yanında kampı fotoğraflamak için Avusturya Milli Takımının ve kayak dışında birçok dalda spor fotografçılığı yapan ünlü fotoğrafçı Simon Hausberger (www.simonhausberger.com) de aramızda olacaktı. Dergi için çektiği fotoğraflar için Simon Hausberger’e çok çok teşekkürler.

Hinterux BuzuluNeden Yaz Kayağı?

“Bütün kış torbaya mı girdi?”, “Yazın sahile gidip dinlenmek varken dağlara kayak yapmaya gidilir mi?”, “Tamam anladık kayağı çok seviyorsunuz da, bu mevsimde ne işiniz vardı oralarda?” gibi sorular dolaşıyor mutlaka birçok okuyucunun kafasında. Ama bu grubun yaz tatilinde kalkıp buzullara kayağa gitmesi, kaymağı tatil yapmaktan bile daha çok seven takıntılı kayakçılar olmasından gelmiyor. Sezon dışında kayak yapmanın, sezonda kayak yapmaktan farklı, önemli bir yeri var.

Yaz kayağı deneyiminin hızlı bir ilerleme sağlama özelliği var. Yenilenmiş, enerji dolu bir sporcuyla yarışma stresi olmaksızın temel becerilere geri dönerek harcanan zaman, öğrenme çizgisini yükseltiyor, yeni beceriler öğrenmeyi destekliyor.

Yazın, tatilde olmaktan gelen eğlence faktörünün yanı sıra, sporcu başına düşen antrenör sayısının çok düşük olması nedeniyle bu kamplar antrenorlerden bireysel ilgi alabilmek için çok önemli bir fırsat sağlar. Sporcular kuvvetli ve zayıf yönlerinin detaylı bir değerlendirmesini alırlar ve zayıf oldukları becerilerini geliştirmek için zaman harcayabilirler. Kayak sonrası detaylı video analizleri için vakit vardır. Farklı antrenörlerle çalışmak, farklı sporcularla kaymak, olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmayı öğretir.

Zamanı iyi ayarlanmış bir yaz kayak kampı deneyimi, sporcuları kendilerine yeni sezon için hedefler belirlemeye teşvik eder. Ayrıca kondüsyon çalışmalarına (yani yaz boyunca yapılacak kara çalışmalarına) erken başlayarak kendilerini gelecek sezona odaklanmaya motive eder. Aynı zamanda yeni malzemeleri test etme, yeni hareketleri keşfetme, yeni yerler göre ve yeni arkadaşlar edinme olanağı yaratır. Türk kayakçıları bu yaz kamplarında 1996 doğumlu İsviçre şampiyonu Marco Gamperle ile, Kanada’da Whistler Cup’da bu sene 3 dalda birinci olan ABD’li Mikale Shiffrin ile, İtalya’da Topolino Cup’da Rusya adına yarışıp 5. olan Nastia Suslina gibi kayak konusunda dünyada önde gelen akranlarıyla tanışma, beraber kayak kayma, hatta zaman zaman yarışma fırsatları buldular.

Zirvede AntrenmanBuzulda Kaymak

Buzulların sadece kocaman birer buz parçası olduğunu düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. Buzullar, bütün sene boyunca erimeyen dev buzların üzerinde bütün sene yok olmayan karlarda, bütün sene yok olmayan kayak koşulları yaratır. Buzullar yeni bir eğlence ve yeni bir hayat tecrübesidir ve bugüne kadar bozulmamış bir doğada hoş vakit geçirmenizi sağlar. Her ne kadar küresel ısınma buzulları eritmekle ve doğa tarafından hediye edilmiş bu güzelliği yok etmekle tehdit etse de,  hala zevk alınabilecek pek çok buz dağı var. Çoğu Avrupa ve Kanada’da olan buzullar, yaz kayağının heyecanının yanında, uzatılmış bir kış sezonu yaşamanızı da sağlayacaktır.

Avrupa’daki buzullar Avusturya, Fransa, İtalya ve İsviçre’de deniz seviyesinin 3000 metre üzerinde bulunur. Her an değişebilen farklı hava koşullarına hazırlıklı olmanız ve bedeninizin yüksekliklere ve düşük ısılara alışmasını sağlamanız gerekir. Yükseklik arttıkça her 100 metrede ısı 0,5 C derece düşer, bu yüzden yanınızda birkaç kazak bulundurmanız iyi olur. Bunun yanı sıra yazın güneş çok kuvvetli olduğundan mutlaka güneş gözlükleri ve güneş kremi de bulundurmalısınız.

Zillertal 3000 Buzulu Hintertux kayak merkezinde buluyor. Buzulun zirvesi 3.250 metrededir. Tüm kayak seviyelerine uygun 72 kilometrenin üzerinde yamaçlar var. Burada yaz sezonu Haziran’da başlıyor ve Eylül’de bitiyor.

Derin Evcim BuzuldaHintertux’da genellikle sabah erken saatlerdeki pist koşulları oldukça zorlu. Öğle saatlerine doğru yamaçların balçık kıvamına gelmesi sebebiyle, bir çok kişi  sabah 8’den itibaren kayağa çıkmaya başlıyor. Kayak için en uygun saatler sabah saatlerinin ortaları. En iyi güneş alan yamaçlardaki pistlerin saat 13.00’te kapanabileceğini bilmek, sabahları yataktan erken fırlamanıza yardımcı olabilir.

Buzullardaki pistler çok dik olmadığından, buzul kayağı sadece usta kayakçılar için değil aslında. Buzullara nispeten yakın birçok kişi, tekniklerini ilerletmek, kayak okuluna katılmak veya sadece birkaç seans ders almak için giderler.

Buzullarda bir kayak gününün nispeten erken bitmesinden endişelenmeyin. Daha alçaklarda karın hızla geri çekilmesiyle oluşan patikalar size dağ bisikletiyle dolaşma veya dağ yürüyüşüyle manzaranın tadına varma gibi birçok aktivitelere katılma şansı tanıyor.

Buzul kayağı hakkında yazılabilecekler bu kadar. Gerisi size kalmış, ama emin olun buzulda rahat dönüşler yaptığınız bir yazdan sonra  klasik kış kayağına dönmekte zorlanacaksınız.

 


facebook paylaş twitter paylaş Bu haber 13528 kez okundu.
sponsor logo