kalkan
iletisim logo
nasuh logo
pegasus logo
feriha logo
闣er logo
hakkimizda
kamp
sporcu
haberler
foto
video
Yaz Ortas覺nda Kayak - 2008 Hintertux

Yaz Ortas覺nda Kayak - 2008 Hintertux

Yusuf Gürel

2004 y覺l覺 ilkbahar覺nda 6 ya覺nda tek bir çocukla ilk ad覺m覺 at覺lan maceram覺z, 4 üncü senesinde toplam 40 civar覺 çocukla büyümeye devam ediyordu. Haziran ortas覺nda OKS ve SBS s覺navlar覺ndan bunalm覺 çocuklar覺n yaz tatilinin balamas覺n覺n hemen ard覺nda, 2008 yaz seferi Atatürk Havaliman覺nda bir pazar gününün erken saatelerinde balad覺. Seferin ilk ad覺m覺nda yakla覺k 30 çocuk ve aileleri, 3 haftal覺k yolculuk için haz覺rlanm覺 büyük bavullar覺, her çocuk için en az iki çift kayakla toplam 60 çift kayaklar覺, d覺ar覺daki kavurucu s覺caa ramen kimi çocuklar覺n kolunda kimi çocuklar覺n s覺rtlar覺ndaki kayak montlar覺 ve çevredeki birçok izleyicin anlam veremedii kendilerine has muhabetleri ile bütün gözleri üzerlerine çekiyordu. Check-in s覺ras覺nda memurlar覺n dudaklar覺 aras覺ndaki kelimeler art覺k jenerik olmutu: “kaç parçan覺z eyan覺z var dediniz, 7 mi, bunlar覺n hepsi sizin mi gerçekten ...”, “evet hanfendi hakl覺s覺n覺z kayaklar覺 tartmayaca覺m ama kayak ayakkab覺lar覺 için yöneticime sormam laz覺m ...”, “ey evet kayak malzemesi ta覺ma hakk覺n覺z var ama imdi kayak mevsimi deil ki Münih’de nas覺l kayak yapacaks覺n覺z oraya m覺 ta覺n覺yorsunuz...”, “tamam muvafakatnamen var k覺z覺m ama seninle ayn覺 soyad覺nda kimse yok ki uçakta, sen kiminle seyahat edeceksin ....” 襤lk y覺llarda bu tür soru ve uyar覺lardan hafif endie duyan çocuklar覺n ve velilerinin yüzlerinde ise deneyimin getirdii kendine güven ifadesinden baka birey, en ufak bir endie izi yoktu. Ne de olsa tarihi geçmi vizelerden süresi dolmu pasaportlara, unutulmu on-line check-inlerden seyahat acentesinde kalm覺 pasaportlara kadar hereyi yaam覺, hepsinin de bir ekilde üstesinden gelmiti bu ilginç grup.

Çocuklar覺n s覺rt覺ndaki bir örnek k覺rm覺z覺 t-shirtler daha da fazla dikkat çekmelerine neden oluyordu. Yak覺ndan bak覺ld覺覺nda grubun baz覺 destekleyicileri olduunu fark ediliyordu. Hepsinin üzerindeki tek tip t-shirtlerin üzerinde, Atomic Kayaklar覺n覺n ve çocuklar覺n sevgili Hakan Abisi Hakan Severge’nin kayak ve snowboard ihtisas maazas覺 Proshop’覺n logolar覺 göze çarp覺yordu hemen.

Hugo Nindl, Yusuf Gürel ve ÇocuklarKim Bu Ç覺lg覺n Çocuklar

Kim peki bu çocuklar? Nas覺l buldular birbirlerini? Nerede geliti bu harika arkadal覺klar覺 ve inan覺lmaz dayan覺malar覺?

3 sene öncesine kadar 襤stanbul kayak yar覺malar覺nda çok say覺da derecesi olan, 襤stanbul harici “kayak” illeriyle yar覺覺rken ald覺klar覺 iyi sonuçlardan büyük gurur duyan bu grubu biraraya getiren, ALEV okullar覺 kayak tak覺m覺yd覺 en bata. Orada ald覺klar覺 kayak eitimi s覺ras覺nda birbirini bulan, daha sonra Türkiye imkanlar覺n覺n ötesinde daha da iyisini bulabileceini kefeden bu grup, idealist bir velinin rotas覺na girip birlikte mükemmeli arayan kayakç覺lardan oluuyor. 2003 y覺l覺nda kendi olu 1998 doumlu Ömer Gürel için Avusturya’da Hugo Nindl Austria Racing Camps bakan覺 Oliver Nindl ile temasa geçen Yusuf Gürel, 2004 bahar覺nda olu 6 ya覺ndayken ilk defa Avusturya’n覺n Tirol bölgesinde mevsim d覺覺 kayak yapmaya gitti. Buradaki imkanlara k覺sa sürede a覺k olan Yusuf, yaad覺klar覺n覺 arkadalar覺yla paylat覺kça grup her geçen gün büyüdü ve bugün geldii noktada ALEV okullar覺 kayakç覺lar覺n覺 a覺p baka okullardan çocuklar覺n da kat覺ld覺覺, Türkiye’de her sezon daha büyük baar覺lar覺n peinden koan bir grup haline geldi. Birlikte yola ç覺kt覺lar覺 noktadan esinlenerek kendilerine Alev Kayak Severleri diyen bu grup art覺k k覺saca AKS olarak tan覺n覺yor kayak camias覺nda. Yalar覺 7 ile 14 aras覺nda deien bu heterojen grubun aras覺nda o kadar s覺k覺 bir arkadal覺k var ki; onlar覺 her an k覺zl覺 erkekli birbirlerine sar覺lm覺 müzik dinlerken, kucaklar覺nda arkadalar覺n覺n kardelerini m覺nc覺klarken, ya da küçük tak覺m arkadalar覺n覺 omuzlar覺nda ta覺rken görebilirsiniz.

Sporcular EitmenlerKendilerini kayak sporuna adam覺 bu ekip 3 senede o kadar büyük aamalar elde etti ki bazen kendileri bile inanmakta zorlan覺yorlar. Baar覺lara teker teker girmeyeceiz ama k覺sa bir örnek vermek gerekirse bu seneki yaz kayak kamp覺nda Hintertux’a giden grubun içinde 7 milli tak覺m kayakç覺s覺, 5 Türkiye ampiyonu ve çok say覺da 襤stanbul dereceli sporcu vard覺. Dahas覺, bu ekibin baar覺lar覺n覺n da katk覺s覺yla 襤stanbul il olarak son y覺llarda sürekli daha ciddi baar覺lar elde etti; iller aras覺 s覺ralamada sürekli yukar覺 doru yol ald覺 ve 2008 sezonununda, da覺 bile olmayan 襤stanbul, kimseyi k覺rmamak için ad覺n覺 vermeyeceimiz Türkiye’nin kayak illerinin hepsini geriden b覺rakarak B襤R襤NC襤 s覺rada yer ald覺.

Yolculuk ve Kamp

Havaliman覺nda erken saatlerde balayan yolculuumuz Münih’de bizi kar覺layan otobüsle yapt覺覺m覺z 2.5 saatlik yolculukla devam etti ve ölen saatlerinde kendimizi Hintertux’da bulduk. 4 senedir birlikte çal覺t覺覺m覺z Austria Racing Camps yetkilileri bizi Hintertux’daki otelimizde kar覺lad覺 her zamanki gibi. Dünya çap覺nda kayakç覺lar yetitiren bu kayak yar覺 okulu, 1975 y覺l覺nda 1970’lerin kayak efsanesi Hugo Nindl taraf覺ndan kurulmu. Alt覺 defa Avusturya Çocuklar ampiyonluunun arkas覺ndan, dokuz defa genel klasmanda Avusturya ampiyonu olan, iki defa Slalom dal覺nda Dünya Kupas覺n覺 kazanan Hugo Nindl, kayak antrenman覺na çocuk yata balaman覺n önemini çok iyi bilen bir kayak gurusu. Hugo Nindl’覺n yar覺 okuluna 1986 y覺l覺nda kat覺lan olu Oliver Nindl ise halen Avusturya’n覺n önde gelen kayak antrenörleri aras覺nda yer al覺yor. Türk kayakç覺lar覺n覺 çal覺t覺ran kayak hocalar覺 aras覺nda çok say覺da Avusturya ve dünya derecesine sahip kayakç覺lar var, üstelik bunlar覺n bir k覺sm覺 da ayn覺 okuldan, Austria Racing Camps’den yetimi kayakç覺lar.

Yerel Etkinlikler ve Sporcular Birada22 Haziran - 13 Temmuz kayak kamp覺n覺n dier enteresan taraf覺 da Avrupa Futbol ampiyonas覺na denk gelmesiydi. 20 Haziran’daki H覺rvatistan maç覺n覺n da etkisiyle, havaliman覺ndan balayarak üzerlerimizde Ayy覺ld覺zl覺 eofmanlar ve bayraklar da mevcuttu. Gezinin futbolla ilgili k覺sm覺 bu kadarla da bitmedi, 25 Haziran’daki Türkiye-Almanya maç覺n覺 Avusturya’l覺 ve dünyan覺n her yerinden gelen kayakç覺 arkadalar覺m覺zla birlikte seyrettik. Bize mi öyle geldi çok emin deiliz ama, sanki Austria Racing Camps kayak hocalar覺 son ana kadar süren heyecanda en az bizim kadar z覺plad覺lar ve Türkiye’nin son andaki anss覺zl覺覺na belki bizden daha çok üzüldüler. Kamp覺n üçüncü haftas覺na kalan sporcular futbolla ilgili maceralar覺n覺 bir ad覺m daha ileri götürdüler ve sadece yar覺m saat mesafede bir Avusturya tak覺m覺yla antrenman maç覺 yapmaya gelen Beikta’覺n maç覺n覺 seyretmeye de gittiler.

Kampta her sene olduu gibi yine bizi bekleyen sürprizler vard覺. Geçen sene ziyaretimize gelen dünya ve olimpiyat ampiyonu Stephan Eberharter gibi, bu sene de snowboarda balayan çocuklar覺n motivasyonunu artt覺rmak ve fikirlerinden yararlanmak icin dünya ampiyonu Christine Rauter ziyaretimize gelecekti. Ayr覺ca efsane kayak ampiyonu 襤sviçreli Maria Walliser, muhteem bir kayakç覺 olan k覺z覺 Noemi ve 1996 doumlu 2008 襤sviçre ampiyonu Marco Gamperle ile birlikte bizler gibi kampa kat覺lmak üzere aram覺zdayd覺. Bütün bunlar覺n yan覺nda kamp覺 fotoraflamak için Avusturya Milli Tak覺m覺n覺n ve kayak d覺覺nda birçok dalda spor fotografç覺l覺覺 yapan ünlü fotorafç覺 Simon Hausberger (www.simonhausberger.com) de aram覺zda olacakt覺. Dergi için çektii fotoraflar için Simon Hausberger’e çok çok teekkürler.

Hinterux BuzuluNeden Yaz Kaya覺?

“Bütün k覺 torbaya m覺 girdi?”, “Yaz覺n sahile gidip dinlenmek varken dalara kayak yapmaya gidilir mi?”, “Tamam anlad覺k kaya覺 çok seviyorsunuz da, bu mevsimde ne iiniz vard覺 oralarda?” gibi sorular dola覺yor mutlaka birçok okuyucunun kafas覺nda. Ama bu grubun yaz tatilinde kalk覺p buzullara kayaa gitmesi, kayma覺 tatil yapmaktan bile daha çok seven tak覺nt覺l覺 kayakç覺lar olmas覺ndan gelmiyor. Sezon d覺覺nda kayak yapman覺n, sezonda kayak yapmaktan farkl覺, önemli bir yeri var.

Yaz kaya覺 deneyiminin h覺zl覺 bir ilerleme salama özellii var. Yenilenmi, enerji dolu bir sporcuyla yar覺ma stresi olmaks覺z覺n temel becerilere geri dönerek harcanan zaman, örenme çizgisini yükseltiyor, yeni beceriler örenmeyi destekliyor.

Yaz覺n, tatilde olmaktan gelen elence faktörünün yan覺 s覺ra, sporcu ba覺na düen antrenör say覺s覺n覺n çok düük olmas覺 nedeniyle bu kamplar antrenorlerden bireysel ilgi alabilmek için çok önemli bir f覺rsat salar. Sporcular kuvvetli ve zay覺f yönlerinin detayl覺 bir deerlendirmesini al覺rlar ve zay覺f olduklar覺 becerilerini gelitirmek için zaman harcayabilirler. Kayak sonras覺 detayl覺 video analizleri için vakit vard覺r. Farkl覺 antrenörlerle çal覺mak, farkl覺 sporcularla kaymak, olaylara farkl覺 bir bak覺 aç覺s覺yla bakmay覺 öretir.

Zaman覺 iyi ayarlanm覺 bir yaz kayak kamp覺 deneyimi, sporcular覺 kendilerine yeni sezon için hedefler belirlemeye tevik eder. Ayr覺ca kondüsyon çal覺malar覺na (yani yaz boyunca yap覺lacak kara çal覺malar覺na) erken balayarak kendilerini gelecek sezona odaklanmaya motive eder. Ayn覺 zamanda yeni malzemeleri test etme, yeni hareketleri kefetme, yeni yerler göre ve yeni arkadalar edinme olana覺 yarat覺r. Türk kayakç覺lar覺 bu yaz kamplar覺nda 1996 doumlu 襤sviçre ampiyonu Marco Gamperle ile, Kanada’da Whistler Cup’da bu sene 3 dalda birinci olan ABD’li Mikale Shiffrin ile, 襤talya’da Topolino Cup’da Rusya ad覺na yar覺覺p 5. olan Nastia Suslina gibi kayak konusunda dünyada önde gelen akranlar覺yla tan覺ma, beraber kayak kayma, hatta zaman zaman yar覺ma f覺rsatlar覺 buldular.

Zirvede AntrenmanBuzulda Kaymak

Buzullar覺n sadece kocaman birer buz parças覺 olduunu düünüyorsan覺z tamamen yan覺l覺yorsunuz. Buzullar, bütün sene boyunca erimeyen dev buzlar覺n üzerinde bütün sene yok olmayan karlarda, bütün sene yok olmayan kayak koullar覺 yarat覺r. Buzullar yeni bir elence ve yeni bir hayat tecrübesidir ve bugüne kadar bozulmam覺 bir doada ho vakit geçirmenizi salar. Her ne kadar küresel 覺s覺nma buzullar覺 eritmekle ve doa taraf覺ndan hediye edilmi bu güzellii yok etmekle tehdit etse de,  hala zevk al覺nabilecek pek çok buz da覺 var. Çou Avrupa ve Kanada’da olan buzullar, yaz kaya覺n覺n heyecan覺n覺n yan覺nda, uzat覺lm覺 bir k覺 sezonu yaaman覺z覺 da salayacakt覺r.

Avrupa’daki buzullar Avusturya, Fransa, 襤talya ve 襤sviçre’de deniz seviyesinin 3000 metre üzerinde bulunur. Her an deiebilen farkl覺 hava koullar覺na haz覺rl覺kl覺 olman覺z ve bedeninizin yüksekliklere ve düük 覺s覺lara al覺mas覺n覺 salaman覺z gerekir. Yükseklik artt覺kça her 100 metrede 覺s覺 0,5 C derece düer, bu yüzden yan覺n覺zda birkaç kazak bulundurman覺z iyi olur. Bunun yan覺 s覺ra yaz覺n güne çok kuvvetli olduundan mutlaka güne gözlükleri ve güne kremi de bulundurmal覺s覺n覺z.

Zillertal 3000 Buzulu Hintertux kayak merkezinde buluyor. Buzulun zirvesi 3.250 metrededir. Tüm kayak seviyelerine uygun 72 kilometrenin üzerinde yamaçlar var. Burada yaz sezonu Haziran’da bal覺yor ve Eylül’de bitiyor.

Derin Evcim BuzuldaHintertux’da genellikle sabah erken saatlerdeki pist koullar覺 oldukça zorlu. Öle saatlerine doru yamaçlar覺n balç覺k k覺vam覺na gelmesi sebebiyle, bir çok kii  sabah 8’den itibaren kayaa ç覺kmaya bal覺yor. Kayak için en uygun saatler sabah saatlerinin ortalar覺. En iyi güne alan yamaçlardaki pistlerin saat 13.00’te kapanabileceini bilmek, sabahlar覺 yataktan erken f覺rlaman覺za yard覺mc覺 olabilir.

Buzullardaki pistler çok dik olmad覺覺ndan, buzul kaya覺 sadece usta kayakç覺lar için deil asl覺nda. Buzullara nispeten yak覺n birçok kii, tekniklerini ilerletmek, kayak okuluna kat覺lmak veya sadece birkaç seans ders almak için giderler.

Buzullarda bir kayak gününün nispeten erken bitmesinden endielenmeyin. Daha alçaklarda kar覺n h覺zla geri çekilmesiyle oluan patikalar size da bisikletiyle dolama veya da yürüyüüyle manzaran覺n tad覺na varma gibi birçok aktivitelere kat覺lma ans覺 tan覺yor.

Buzul kaya覺 hakk覺nda yaz覺labilecekler bu kadar. Gerisi size kalm覺, ama emin olun buzulda rahat dönüler yapt覺覺n覺z bir yazdan sonra  klasik k覺 kaya覺na dönmekte zorlanacaks覺n覺z.

 


facebook payla twitter payla Bu haber 14553 kez okundu.
sponsor logo